Glenn Doman.

Jeśli wygooglujesz go, zobaczysz dobrodusznego dziadka o twarzy Świętego Mikołaja. Żył prawie 100 lat i do końca pracował. Według mnie, najniezwyklejszy człowiek swych czasów. Poświęcił życie dzieciom i ich szczęśliwemu rozwojowi.

Gdy był młody, był “zwyczajnym” fizjoterapeutą: ćwiczył z dziećmi z przeróżnymi problemami i niepełnosprawnościami, ale, na nasze szczęście, był niezrównanym obserwatorem – patrzył i wyciągał wnioski, ulepszał, wymyślał nowe ćwiczenia. I to okazało się być jego pasją życiową.

Dość szybko zauważył, że dzieci, z którymi rodzice ćwiczyli w domu miały dużo lepsze rezultaty niż te, które robiły ćwiczenia wyłącznie na sesjach terapeutycznych. To odkrycie było początkiem rewolucji w fizjoterapii i stosunku do niepełnosprawnych. Dygresja: pamiętaj, to były lata 50 i 60. Wtedy panowały inne, bardziej konserwatywne (czytaj: skostniałe) normy społeczne niż dziś. Nie mówiło się głośno o wadach, a już nie daj Boże o niepełnosprawnościach. W każdym razie Doman zdołał opracować metodę pracy domowej z dziećmi i w ten sposób pomógł tysiącom ludzi.

Nie osiadł na laurach i nie zadowolił się jednym tematem. Pomyślał, że skoro mózg dziecka niepełnosprawnego robi niezwykłe postępy, to co jeśli spróbować ćwiczyć z dziećmi zdrowymi? I tak właśnie powstało czytanie globalne. Nadal pracował i wymyślał coraz to nowsze metody, aż do podejścia holistycznego: kognitywno (poznawczo) – fizycznego, gdzie umysł i ciało dążą do pracy w harmonii.

Doman był pionierem i niezwykle intuicyjnym człowiekiem. On jako pierwszy ogłosił, że mózg rozwija się jeśli się z nim ćwiczy – to co dziś dumnie naukowcy nazywają neuroplastycznością mózgu. Napisał sporo publikacji opisując praktyczne ćwiczenia, ich rezultaty i wnioski. Rozpowszechnił swoją wiedzę i stał się niezwykłym autorytetem. Zaangażował w tą pracę całą swoją rodzinę i niebawem utworzyli The Doman Institute. Instytut prężnie działa do dziś i do dziś rodzina Domanów pomaga dzieciom i bada nowe metody.

Jak działa metoda nauki małych dzieci czytania?

Ja polecam fajny poradnik kanału Youtube Geniusze od Urodzenia i strony Wczesnaedukacja.pl

Znajdziesz tu krok po kroku etapy nauki dziecka z wytłumaczonymi procesami nauki czytania, czy też rozpoznawania pisma.

Czytanie metodą Domana.

To tak naprawde rozpoznawanie całych wyrazów napisanych duża wyraźną czcionką. We wczesnych fazach – wiek około 12 miesięcy mają one nawet 8 centymetrów wysokości, później corraz mniej, do 5 centymetrów. Ile takich wyrazów ma być? Może być dość sporo, nawet 25, al mogą być pokazane tylko 3 razy w ciągu dnia i musi to być szybkie. Około jednej sekundy na jeden wyraz.

Zobacz też wpisy:

o czasowniku TO BE.