Tradycyjne fiszki czyli małe karteczki ze słówkami
Kolorowe, z jednej strony słówko angielskie, z drugiej polskie lub rysunek 🙂
Fiszki - kamyczki
Fiszki wielokrotnego użytku do słówek które np. należą do grupy 1000 słów które trzeba znać aby porozumieć się za granicą…
Fiszki - patyczki
Fiszki wielofunkcyjne – również wielokrotnego użytku, których można uzywać w grach jak np. KABOOM!
Upiorne znienawidzone listy słówek
W dzisiejszej szkole dziecko na j.angielskim jest coraz częściej oceniane na podstawie znajomości listy słówek. Dzieciaki muszą nauczyć się np. 30 słówek zadanych przez nauczyciela, a następnie je zdać na sprawdzianie czy kartkówce.
Jesteśmy dorosłe i wiemy jakie to kłopotliwe, a co ma dziecko powiedzieć?
Nie dla ucznia
Sama jestem nauczycielką i wiem, że ma to swoje zalety, ale tylko dla systemu, na pewno nie dla dziecka, które spędzi godzinę lub dłużej ucząc się słówek tylko po to by zdobyć dobrą ocenę, a potem te słówka pewnie zapomni, bo dostanie kolejną listę na kolejną kartkówkę.
Wszystko ma swoje wady i zalety, także szkoła. Nie ma sensu tylko krytykować sytuacji bo to nic nam nie da. Jeśli jest to problem, to postarajmy się spojrzeć na niego jak na wyzwanie i rozwiążmy go.
Słówka są ważne i trzeba je znać. Jak więc się ich uczyć, żeby nie odczuwać frustracji i złości? Na kolorowo i wesoło, z zagadkami, no i co u dziecka zawsze zda egzamin: KRÓTKO a często. Wiadomo, że większość dzieciaków nie usiedzi za długo więc żeby ich nie zniechęcać nie zmuszajmy ich do długich sesji nad nauką.
No to jak uczyć się słówek? Na przykład na takie sposoby:
Fiszki i mapy myśli
Fiszki – najlepsze – tanie, szybkie i bez wysiłku!
Gry i zabawy z fiszkami:
- Loteryjka – Najprostsza gra w zgadywanie. Wrzucamy karteczki do pudełka lub pojemnika (np. na szkolny lunch). Pierwszy gracz wyjmuje 1 kartkę (patrząc tylko na jedną stronę) i czyta czasownik. Jeśli wylosował stronę polską, musi podać wersję angielską, jeśli odwrotnie, słówko polskie. Jeśli gracz dobrze odgadnie słowo, zabiera karteczkę. Ten kto ma na koniec najwięcej karteczek wygrywa.W Loteryjkę można też zagrać układając karteczki tak aby wszystkie były do góry polską lub angielską wersją językową.
- Pociąg – Ustawiamy fiszki po kolei w rządku, dziecko samo albo razem z rodzicem nazywa rzeczy, coraz szybciej i szybciej.
- Czego brakuje – Dziecko zamyka oczy a rodzic chowa jedną, dwie lub więcej kartek. Dziecko otwiera oczy i zgaduje czego brakuje.
- Balonowy Młotek/Łapka na muchy (potrzebny jeden z tych przedmiotów) – Układamy fiszki obrazkami lub polskimi słówkami do góry, dziecko uderza dmuchanym młotkiem i zgaduje słówko angielskie.
Mapy myśli
Weź pustą kartkę, kredki i długopisy i zrób mapę ze słowami w roli głównej. Mapy myśli bedą się świetnie nadawać dla starszych dzieciaków, które sprawnie już piszą i czytają. Jest to fajna zabawa i eksperyment ze słowami. Używa się do nich wielu kolorów i rysunków, co nasz mózg uwielbia i nie ma problemu z zapamiętaniem takich list i notatek:
Co to są mapy myśli?
Są to przeróżne diagramy i drzewka zbierające wspólne elementy w jednym miejscu (nawet takie o kształcie fishbone czyli rybiego szkieletu!!!) i Możesz także stworzyć mapę myśli online jeśli wolisz pisać na komputerze, aplikacji jest sporo, najpopularniejsza z nich to: Mindmeister.com Polecam także stronę: https://jaksieuczyc.pl
Co jeszcze oprócz fiszek czyli karteczek papieru? Patyczki, kamyczki i mnóstwo innych przedmiotów i kart. Oby tylko nie listy!
Każda zabawa ze słowami przyniesie duzo lepszy efekt niż wkuwanie słówek na pamięć z nudnej, zapisanej niebieskim atramentem listy.
Decydujący element
Jest jednak jeden decydujący czynnik: czas i chęć rodzica. Nie za dużo, wystarczy kilka minut, ale codziennie. To jest tajemnica sukcesu.
Jeżeli mój wpis Ci pomógł, lub masz inne pomysły na naukę słówek, daj mi znać 🙂
Don’t be a stranger,
Sylwia
Najnowsze komentarze