Wszechstronny rozwój mózgu dziecka

Czy wiesz jaka jest jedna rzecz która w prosty sposób pomoże twemu dziecku rozwinąć motorykę małą (małych grup mięśni), kreatywność, pamięć i orientację w przestrzeni? 

To oczywiście pisanie. Zwykle pisanie kredką, ołówkiem, długopisem czy też piórem. 

Według najnowszych badań profesor Audrey Van Der Meer z Norwegii z 2020 roku, zarówno dzieci jak i dorośli zapamiętują i uczą się dużo lepiej pisząc odręcznie.

No ale co robić jak to nasze maleństwo dopiero łapie za kredkę? 

Pierwsza i najważniejsza rzecz to: od początku przygody z pisaniem ustawić rączkę dziecka prawidłowo. Najlepiej na początek kupić kredki o przekroju w kształcie trójkąta lub specjalną nakładkę (dostępna dla lewo- i prawo- ręcznych). 

A następnie… Hulaj dusza. Robimy maziugi, kształty i figury jakie tylko wyobraźnia nam podpowie. Na tym etapie naszym celem jest aby dziecko polubiło ten rodzaj zabawy.

Aby urozmaicić dziecku pisanie i rysowanie, dajmy mu coś więcej niż papier i kredkę do zabawy –  np. tackę z rozprowadzony po niej żelem lub pianą i zachęcajmy do rysowania palcami kształtów a później liter. 

Pamietajmy też, że małe raczki męczą się szybciej niż duże. Natomiast jeśli dziecko nie chce już rysować z innych powodów, nie nalegajmy, tylko wróćmy do zabawy za jakiś czas. 

słówka angielskie zima, angielski dla dzieci nauka, angielski zadania dla dzieci, program do nauki angielskiego dla dzieci online, ćwiczenia angielski dla dzieci,angielski online dla dzieci, angielski dla dzieci online, angielski dla dzieci online za darmo, angielski dla dzieci ćwiczenia online, nauka języka angielskiego dla dzieci online, nauka angielskiego dla dzieci online za darmo, ćwiczenia to be dla dzieci angielski, ćwiczenia po angielsku dla dzieci, angielski online dla dzieci za darmo,

Dlaczego warto ćwiczyć pisanie?

Jest ono niezbędne dla rozwoju naszego mózgu i małej motoryki czyli synchronizacji małych grup mięśni w celu wykonania precyzyjnych i subtelniejszych ruchów a nie tylko zamaszystych pociągnięć (jakie często małe dzieci robią bo po prostu nie panują nad swoimi ruchami).

My w naszej szkole angielskiego dla dzieci bardzo często widzimy wielkie różnice w motoryce dzieci. Od razu widać kto wcześniej ćwiczył a kto nie.

Pisanie wyrabia różne inne ważne aspekty intelektualne.

Kolejnymi ważnymi elementami, jeśli nie najważniejszymi, są koncentracja i uważność. Te dwie umiejętności są bardzo rzadkie wśród maluszków, ale jakże ważne w późniejszej edukacji szkolnej! 

Dziecko, np. pisząc lub rysując po śladzie myśli o poprawności kształtu i uniknięciu błędów. Jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, to naprawdę ważne umiejętności, które przekładają się na późniejsze sukcesy nie tylko w szkole ale w całym życiu.

Jak jeszcze możemy usprawnić rękę dziecka?

Oto kilka propozycji:

  • Malowanie i twórcze esy floresy,
  • Rysowanie szlaczków i wzorów,
  • Rysowanie po śladzie,
  • Lepienie z plasteliny lub ciastoliny,
  • Wycinanie elementów z papieru i przyklejanie ich,
  • Chwytanie dwoma palcami małych elementów i manipulowanie nimi, np przyklejanie ich,
  • Pisanie po śladzie.

Sposobów na rozwój małej motoryki jest mnóstwo i warto wymyślać też swoje własne, które dziecko zaakceptuje i polubi, jednak pamiętajmy, że nauka pisania jest niezbędna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wszechobecnej cyfryzacji…