Wszechstronny rozwój mózgu dziecka
Czy wiesz jaka jest jedna rzecz która w prosty sposób pomoże twemu dziecku rozwinąć motorykę małą (małych grup mięśni), kreatywność, pamięć i orientację w przestrzeni?
To oczywiście pisanie. Zwykle pisanie kredką, ołówkiem, długopisem czy też piórem.
Według najnowszych badań profesor Audrey Van Der Meer z Norwegii z 2020 roku, zarówno dzieci jak i dorośli zapamiętują i uczą się dużo lepiej pisząc odręcznie.
No ale co robić jak to nasze maleństwo dopiero łapie za kredkę?
Pierwsza i najważniejsza rzecz to: od początku przygody z pisaniem ustawić rączkę dziecka prawidłowo. Najlepiej na początek kupić kredki o przekroju w kształcie trójkąta lub specjalną nakładkę (dostępna dla lewo- i prawo- ręcznych).
A następnie… Hulaj dusza. Robimy maziugi, kształty i figury jakie tylko wyobraźnia nam podpowie. Na tym etapie naszym celem jest aby dziecko polubiło ten rodzaj zabawy.
Aby urozmaicić dziecku pisanie i rysowanie, dajmy mu coś więcej niż papier i kredkę do zabawy – np. tackę z rozprowadzony po niej żelem lub pianą i zachęcajmy do rysowania palcami kształtów a później liter.
Pamietajmy też, że małe raczki męczą się szybciej niż duże. Natomiast jeśli dziecko nie chce już rysować z innych powodów, nie nalegajmy, tylko wróćmy do zabawy za jakiś czas.
Dlaczego warto ćwiczyć pisanie?
Jest ono niezbędne dla rozwoju naszego mózgu i małej motoryki czyli synchronizacji małych grup mięśni w celu wykonania precyzyjnych i subtelniejszych ruchów a nie tylko zamaszystych pociągnięć (jakie często małe dzieci robią bo po prostu nie panują nad swoimi ruchami).
My w naszej szkole angielskiego dla dzieci bardzo często widzimy wielkie różnice w motoryce dzieci. Od razu widać kto wcześniej ćwiczył a kto nie.
Pisanie wyrabia różne inne ważne aspekty intelektualne.
Kolejnymi ważnymi elementami, jeśli nie najważniejszymi, są koncentracja i uważność. Te dwie umiejętności są bardzo rzadkie wśród maluszków, ale jakże ważne w późniejszej edukacji szkolnej!
Dziecko, np. pisząc lub rysując po śladzie myśli o poprawności kształtu i uniknięciu błędów. Jeśli zastanowimy się nad tym głębiej, to naprawdę ważne umiejętności, które przekładają się na późniejsze sukcesy nie tylko w szkole ale w całym życiu.
Jak jeszcze możemy usprawnić rękę dziecka?
Oto kilka propozycji:
- Malowanie i twórcze esy floresy,
- Rysowanie szlaczków i wzorów,
- Rysowanie po śladzie,
- Lepienie z plasteliny lub ciastoliny,
- Wycinanie elementów z papieru i przyklejanie ich,
- Chwytanie dwoma palcami małych elementów i manipulowanie nimi, np przyklejanie ich,
- Pisanie po śladzie.
Sposobów na rozwój małej motoryki jest mnóstwo i warto wymyślać też swoje własne, które dziecko zaakceptuje i polubi, jednak pamiętajmy, że nauka pisania jest niezbędna dla wszechstronnego rozwoju dziecka, zwłaszcza w dzisiejszych czasach wszechobecnej cyfryzacji…
Najnowsze komentarze