Witaj ponownie. Dziś mamy lekcję o Halloween. Więc opowiem Ci jego skróconą historię i zaproponuję zrobione przeze mnie karty pracy.

Dla nas Polaków to jest ostatnimi czasy niezbyt mile widziana okazja, ale pamiętajmy, że ucząc się języka, uczymy się także kultury obcych krajów.

Halloween to skrót od nazwy All Hallows Eve czyli: Wigilia Wszystkich Świętych.

Ponieważ w średniowiecznej Wielkiej Brytanii rownież oddawano hołd pamięci swoim zmarłym bliskim 1 Listopada, dzień przed tym świętem był dniem specjalnym.

Wiele było wpływów na zwyczaje jakie istnieją dziś. Na przykład tradycja “Cukierek albo psikus” czyli “Trick or Treat” wzięła się stąd, że młodzież chodziła po domach, jak u nas po kolędzie i  prosiła o pieniądze, w zamian deklamując lub śpiewając w przebraniu. To nazywano: “Guising” – dziś “disguise” znaczy przebranie.

Był też zwyczaj o nazwie “Souling” czyli modły za dusze. Biedni ludzie oferowali swe modły w zamian za chlebek ze znakiem krzyża, który był pieczony specjalnie na te okazje i im ofiarowany.

Średniowieczna Brytania była konserwatywnym katolickim krajem a tradycje te celebrowano w duchu Chrześcijaństwa.

Inną kwestią zupełnie jest fakt, że równie głęboko zakorzenione były obrzędy pogańskie.

Tym właśnie było “Samhain” (czytaj Sou-in). Wtedy to celebrowano zbiory (coś jak nasze dożynki), ale też wierzono, że w dzień przed 1 listopada po świecie chodzą dusze z innych światów.

Dobrzy, prości ludzie modlili się o dobre zbiory w przyszłych latach i dziękowali za obecne, ale byli też przesądni i ciemni, nie znali słowa pisanego, a msze były po Łacinie, więc plotka i słowo mówione było podstawą wszelkich zachowań.

W średniowiecznym Halloween każdy wierzył w duch i demony i bał się ich.

Stąd wzięło się przebieranie. Ci Brytyjczycy wierzyli, że skoro strachy chodzą po ziemi, to oni przebiorą się aby wyglądać podobnie i wtedy będą bezpieczni.

Dziś to wydaje się śmieszne, ale wtedy było tylko słowo mówione i przekazywane od jednej niepiśmiennej osoby do drugiej.

History Channel opowiada o wielu innych historiach i historyjkach.

Tak było kiedyś.

Dziś Halloween to radość przede wszystkim dla dzieci. Mnóstwo słodyczy, przebrania, chodzenie w grupie po okolicy i zbieranie cukierków, przyjęcia i atrakcje .

No i fajnie.

Moje zdanie: CELEBRUJMY WSZYSTKO. SIEBIE NAWZAJEM CODZIENNIE czy Halloween czy nie. Cieszmy się ze jesteśmy razem i że ta chwila trwa 🙂

Zobacz także:

Tutaj klikając na obrazki z boku pobierzesz Karty Pracy oraz Kolorowanki o tematyce Halloween.

Jeśli uznasz że przydały Ci się, daj mi znać zostawiając komentarz 🙂

W ten sposób będę wiedzieć, że moja praca jest przydatna i pomocna!

Dzięki!