Witam Cię ciepło,

Z okazji wakacji postanowiłam podzielić się z Tobą kilkoma moimi spostrzeżeniami na temat dziecięcych wczasów.

Od 2007 roku prowadzę szkołę Union Jack i od tamtej chwili co roku organizuję tzw. stacjonarny wypoczynek dla dzieci czyli półkolonie. Dzieci spędzają z nami większą część dnia – od 6.45 do około 17.00. Byłam jako nauczycielka także wychowawczynią na wielu obozach, językowych i nie tylko. Mam więc bardzo dobre pojęcie jak taki wypoczynek wygląda od środka i jest parę istotnych informacji które naprawdę powinnaś dostać od organizatora wypoczynku, a które przeważnie nie są rodzicom przedstawiane ( z paroma wyjątkami).

1. Czy są załatwione sprawy formalno-prawne?

Pierwsza i najważniejsza rzecz: sprawdź czy organizator zgłosił wypoczynek do Bazy Wypoczynku. To jest istotne ponieważ wtedy podmiot ten i jego baza zostaną sprawdzone przez Kuratorium Oświaty oraz przez SANEPiD pod kątem dokumentacji, programu, warunków sanitarnych, itd.

2. Kto przewozi dzieci?

Czy auto jest sprawne? Jakie są warunki w autokarze? Czy kierowca jest trzeźwy? Różnie bywało… Ja wychowałam dwójkę dzieci jeżdżących na obozy i kolonie, i raz zdarzyło się odwołanie pojazdu i podstawienie drugiego i to u renomowanego lokalnego organizatora. Zapytaj więc o przewoźnika, a przed wyjazdem poproś by lokalna policja sprawdziła pojazd oraz kierowcę.

3. Gdzie dzieci śpią?

Zapytaj o bazę czyli noclegi: co to jest za obiekt i zobacz jakie ma opinie w internecie. Ile dzieci będzie spało w jednym pokoju, czy można się dobrać wiekowo do wspólnego mieszkania? Stan łazienek i innych pomieszczeń nie zawsze da się sprawdzić, chyba że znajdziesz kogoś kto już w danym obiekcie był.

4. Jaki jest dokładny program wypoczynku?

Organizator taki program zawsze ma (dobry organizator) ale niestety mało kto zamieszcza go na stronie internetowej, nie wiedzieć czemu… Ja jako mama chcę wiedzieć coś więcej niż tylko: “3 posiłki dziennie, gry zabawy i konkursy, wyjście do kina i na park linowy oraz wycieczka do rezerwatu Azalii Pontyjskiej”. U nas na stronie zamieszczam zawsze wydarzenia co do minuty wraz z programem kinowym, nazwą restauracji i menu.

5. Jakie są inne dzieci?

Ile mają lat, ile jest chłopców, ile dziewczynek. Chcemy się upewnić czy dziecko będzie miało kolegów/koleżanki w swoim wieku i czy będzie się dobrze czuło.

6. Jakie jest wyżywienie?

Nie wystarczy informacja: pełne wyżywienie lub 3 posiłki dziennie. Organizator który przygotowuje wypoczynek ma te informacje i nie powinien utrzymywać ich w tajemnicy przed klientem. Planując wypoczynek organizator ustala posiłki i ich cenę więc dlaczego nie chciałby podać tych informacji? A często nie są one podane nigdzie. Znowu: nie wiedzieć czemu.

7. Ilu jest opiekunów i kim oni są?

Kurs na wychowawcę można zrobić dziś przez internet i sam fakt posiadania tego uprawnienia mało znaczy. Najlepiej jeśli wychowawcami są nauczyciele mający doświadczenie w pracy z dziećmi i np. jeżdżący z nimi na wycieczki. Według ustawy powinien być minimum jeden opiekun na 15 dzieci do lat 10 oraz jeden na 20 dzieci powyżej tego wieku.

Na pewno jako mama będziesz miała więcej pytań konkretnie dotyczących swojego dziecka. Zadawaj je śmiało i żądaj odpowiedzi. Ty powierzasz komuś obcemu swoje dziecko, swój największy skarb i płacisz za to. Warto o tym pamiętać.

Daj mi znać czy masz jeszcze jakieś inne pytania/przemyślenia i czy moje informacje ci się przydadzą na wakacjach 🙂

Pozdrawiam,

Sylwia