10 rad dla rodzica: Jak wychować dziecko by miało wiarę we własne możliwości w obliczu wyzwań.

Cykl: Jakie 3 wartości dać dziecku żeby wyrosło na silnego psychicznie człowieka. 2. PEWNOŚĆ SIEBIE

  1. Wychowuj bez przemocy – zarówno fizycznej jak i psychicznej. Nie tylko nie wolno dziecka uderzyć ale także komunikacja z nim powinna być wyważona i z myślą o efekcie jaki chcemy osiągnąć. Często krzykiem osiągamy efekt przeciwny do zamierzonego. Pamietajmy ze dziecko jest niedojrzałe i nie panuje nad swoimi emocjami – my za to powinnismy panować nad swoimi w 100%.
  2. Zapomnij o sarkazmie – to jest coś co mści się na rodzicach kiedy dzieci dojrzewają. Nie uczmy ich tego okropnego sposobu komunikacji.
  3. Nagradzaj za pracę czy poświęcenie czasu i wkład pracy, a nie za posiadane cechy – nie chwal mówiąc: „Ależ ty jesteś bystry!”, to żadna zasługa, a wręcz tylko sugeruje, że młody człowiek może bez starań dokonać czegoś wyjątkowego. Mów raczej: “Wykonałaś kawał dobrej roboty!” “Przyłożyłeś się i efekt jest super.”
  4. Rozmawiaj o wspólnych sprawach – nie bądź „sztywna”, kiedy rozmawiasz ze swoją pociechą  zniż się do jej poziomu, przypomnij sobie jak sama byłaś dzieckiem, pożartuje, bądź kimś bliskim na wiele sposobów, nie tylko troskliwą mamą.
  5. Nie stosuj kar, a konsekwencje. Nie znam dziecka które nie próbowało złamać lub nagiąć zasad, prędzej czy później to nastąpi. Czy twoje dziecko wie, że takie zasady w ogóle istnieją? Ustalcie je wspólnie i jasno wraz z konsekwencjami złamania ich. Np.: po zabawie sprzątasz swoje zabawki, jeśli po kilku godzinach nadal są porozwalane, i znowu ja muszę to za ciebie robić, chowam je na tydzień do pudełka. DOBRE DLA LEKKODUCHÓW.
  6. Naucz zasad komunikacji w różnych sytuacjach, np.: w sytuacjach konfliktów z rówieśnikami. Wytłumacz czym się wtedy kierować i jak reagować aby być w zgodzie z sobą samym i nie czuć się winnym lub pokrzywdzonym.
  7. Naucz, że błędy to nie wstyd, a ważna część procesu uczenia się. Uświadom dziecku, że po popełnieniu błędu koniecznie trzeba go przeanalizować i spróbować jeszcze raz, tym razem z lepszym skutkiem.
  8. Naucz, że złe emocje i samopoczucie przemijają jak zły sen i czasem warto przeczekać „chandrę”.
  9. Naucz, że stres działa na naszą korzyść i pozwala osiągnąć lepszy efekt. Może nie zgadzasz się z tym do końca, ale w Stanford University, wykładowczyni psychologii Kelly McGonigal udowodniła że to jak postrzegamy stres ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i życie. DOBRE DLA MAŁYCH PERFEKCJONISTÓW.
  10. Naucz co to godność osobista – nasza i wszystkich dookoła i jak ważne jest by ją respektować i wymagać przestrzegania jej od innych.