Poćwiczmy dziś z dziećmi nie tylko język angielski, ale także informacje kulturowe o Irlandii z okazji dnia Św. Patryka, patrona Irlandczyków.

Kim był Święty Patryk?

Tak naprawdę miał na imię Pádraig Mac Calprainn i był misjonarzem, niezwykłym i wspaniałym człowiekiem a jego historia jest pasjonująca.

Niewiele faktów przetrwało do dziś o Świętym Patryku. Oto kilka z nich:

Dawno, dawno temu, w piątym wieku naszej ery pewien młody Brytyjczyk o imieniu Pádraig został porwany do niewoli przez irlandzkich piratów i wywieziony do Irlandii . Tam opiekował się zwierzętami: prawdopodobnie pasł owce. Miał tylko 16 lat.

Był bardzo wierzący i bogobojny, ale w Irlandii nie znano wiary katolickiej wtedy jeszcze. Irlandczycy byli celtyckimi poganami i czcili wielu bożków.

Po sześciu latach niewoli i ciężkiej harówki udało mu się uciec i wrócić do rodziny. Wdzięczny Bogu za wybawienie z niewoli został klerykiem.

I wtedy stała się rzecz niezwykła: Patryk postanowił wrócić do Irlandii aby nawrócić ludzi na Chrześcijaństwo. Był człowiekiem wielkiego serca, który bardzo kochał ludzi i udało mu się. Stworzył w Irlandii Kościół i został jego Biskupem. Kiedy zmarł, był tak kochany przez lud, że obwołano go Patronem Irlandii.

Więcej o dniu Św. Patryka na National Geographic Children

Informacje o Św. Patryku czerpałam z Wikipedii

Irlandzka Legenda o Leprokonusach

Co to są Leprokonusy, po Irlandzku Leipreachán ? To krasnale które mieszkają w Irlandii. Podania ludowe mówią o nich że uwielbiają sztuczki, zarty i psikusy, a także, że spędzają swój czas robiąc bądź naprawiając buty. (Dość podobnie jak nasze rodzime skrzaty plotą grzywy koniom i sprzątają, pomagając nam kiedy tego nie widzimy – och jakże przydałyby się one nam, mamom!)

Legenda głosi, że gdy spotkamy Leprokonusa (lub Gnoma czy Kobolda – choć mnie si podoba wersja tego imienia z opowieści o Harrym Potterze – „Leprokonusy”), wtedy możemy go poprosić o trzy życzenia i zostaną one spełnione.

Także wieść głosi, że Leprokonusy kochają złoto i ukrywają je skrzętnie, na końcu tęczy. Któż to wie? Gdzie jest koniec tęczy?

Zobacz jeszcze post: 6 super pomysłów na fiszki

 

 

Pobierz Karty Pracy na 2 poziomach trudności: