Warto wykorzystać dziecięcą ciekawość, entuzjazm i chęć zabawy z rodzicem aby rozwijać jego umiejętności.

Czytanie i pisanie to najbardziej czasochłonne umiejętności do wyćwiczenia. Z mojego doświadczenia wiem, że spora część dzieciaków zniechęca się jeśli ćwiczenia zbyt długo trwają (jak długo można z zapałem przepisywać w kółko to samo?) Z tego względu byłoby świetnie gdybyśmy wprowadzili takie ćwiczenia jak najwcześniej się da, ponieważ sam proces będzie trwał długo.

Aby zachęcić dziecko do pracy i osiągnąć świetne rezultaty możemy ją urozmaicić. Jak urozmaicić taką pracę? Jak zachęcić dziecko do pisania?

Zmieniaj techniki.

Pisać można nie tylko na papierze. Im dziwniejszy materiał i mniej skojarzenia z pracą tym chętniej dziecko się zaangażuje.

Substancje.

Robisz pierogi? Super, po skończonej pracy (albo w trakcie) pozwól dziecku rysować paluszkiem w mące, dla zabawy poproś by narysowało jakieś literki. Dobrymi substancjami do ćwiczeń są także żel do włosów, pianka do golenia, piana w wannie, piasek itp.

Inne podłoża.

Tablica – czarna lub suchościeralna – obie wersje mamy u nas w szkole i dzieciaki je uwielbiają.

Lodówka i literki – magnesy. Super frajda.

Różne pisaki.

Ołówek czy długopis to standard, więc … nuda. Natomiast jakiekolwiek przedmioty, które pozostawiają ślad mogą nam dobrze posłużyć. Flamastry i kredki też są typowym wyborem, ale co wy na to żeby użyć kolorowej kredy na chodniku? Albo kleju brokatowego na dużej kartce z bloku? Też dość dostępne i typowe. A makaron? Różne jego kształty mamy do wyboru (nawet gotowe literki) i tylko nasza wyobraźnia wystarczy bo się bawić.

A później wróćmy do pisania po śladzie na chwilę, i tak na zmianę.

 

Warto z dzieckiem pracować dla wielu korzyści, nie tylko tych wymiernych, czyli dobrych wyników w szkole i uniknięcia płaczu, złych ocen i korepetycji w późniejszym okresie. Też warto to robić ze względu na pogłębienie wspólnej więzi i odmianę roli – z troskliwego opiekuna na autorytet edukacyjny.

 

Napisz proszę jak ty pracujesz i podziel się ze mną swoimi sposobami lub uwagami.
Pozdrawiam Cię ciepło i życzę owocnej pracy 🙂